Rejestrator audio – dla kogo?

Lista bardzo ciekawych urządzeń, które mogą świetnie przysłużyć się audiofilom i twórcom muzyki jest długa. Była mowa o tym, jak w oparciu o swój komputer stworzyć niemalże profesjonalne studio nagrań. Pecet, dobra karta dźwiękowa, klasowy mikrofon i już możemy poczuć się jak zawodowcy. To jedna z opcji, ale nie jedyna. Teraz chcielibyśmy napisać nieco o cyfrowych rejestratorach audio, które w ostatnich latach diametralnie rozwinęły się pod względem możliwości technicznych. Użytek z nich robią cenieni na świecie muzycy, jak i pasjonaci.

Dotąd rejestracja dźwięku kojarzyła się nam głównie z dyktafonem, czyli niewielkim urządzeniem wykorzystywanym do nagrywania wykładów na uczelni, wywiadów czy ważnych dla nas rozmów. Można uznać, że rozwiązanie to stanowiło punkt wyjścia, ale rejestratory idą o krok dalej. Są one tak projektowane, aby zapisywać bardzo wysokiej klasy dźwięk w formatach nieskompresowanych. Dzięki temu uzyskujemy kapitalną, studyjną jakość i mamy pełną swobodę w późniejszej edycji naszych nagrań.

Specjalna technologia wiąże się także z mikrofonami. Obecnie jedne z najlepszych rejestratorów audio na świecie produkuje japońska firma Zoom. Ich wyroby cechują się znakomitej jakości mikrofonami wbudowanymi, od pewnego momentu montowanymi w konfiguracji X/Y, co pozwala im nagrywać dźwięki pod kątem 120 stopni, skupiając się na głównym źródle, minimalizując odgłosy poboczne. Mając takie narzędzia w ręku w zasadzie nie musimy szukać innych opcji, zwłaszcza że przywołane produkty marki Zoom można w różny sposób grupować.