Praktyczne funkcje słuchawek

Nagłośnienie to przede wszystkim wolnostojące głośniki, ale na tym bynajmniej nie kończą się opcje dla rasowego audiofila, a tym bardziej dla przeciętnego zjadacza muzycznego chleba. Doskonale bowiem wiemy, że są sytuacje, w których słuchać muzyki głośno nie możemy, a bywa tak, że zwyczajnie nie mamy na to ochoty. Chcemy poobcować z muzyką nieco bardziej intymnie, zatrzymując ją wyłącznie dla siebie. W takich sytuacjach niezbędne są nam słuchawki. Wybór w tym zakresie jest co najmniej tak duży jak w przypadku głośników, a może nawet większy.

Najtańsze i najprostsze konstrukcyjnie słuchawki douszne kupimy już za kilka złotych. Trzeba jednak brać poprawkę na to, iż są to wyroby bardzo przeciętne, które w praktyce mogą okazać się nietrwałe, a jakość dźwięku, która popłynie do naszych uszu nie zachwyci. Za klasowe słuchawki douszne zapłacimy drożej, jednak możemy za tę cenę oczekiwań znacznie lepszego działania. Douszne wersje są najlepsze dla odtwarzaczy przenośnych lub słuchania muzyki z telefonu komórkowego. W domu lepiej sięgać po słuchawki pełne.

Te drugie są bardziej komfortowe w użytkowaniu. Z uwagi na swoją budowę umożliwiają bardziej efektywne wygłuszenie dźwięków otoczenia. Miękkie poduszki, pokryte zazwyczaj materiałem skóropodobnym lub przyjaznym tworzywem sztucznym, pozwalają słuchać muzyki długo i wygodnie. Odrębną i bardzo praktyczną kategorią słuchawek są modele bezprzewodowe, które pozwalają cieszyć się muzyką bez zbędnych kabli. Ich ceny również są atrakcyjne i decyduje się na nie wielu konsumentów.