Idealny dźwięk z telewizora

Nie tylko sprzęt Hi-Fi czy komputer służą do tego, aby cieszyć się doskonałą jakością dźwięku. Nasz techniczny świat jest zdominowany przez multimedia, a więc przez urządzenia i środki techniczne łączące w sobie obraz i dźwięk. Oglądając film skupiamy się w pierwszej kolejności na tym, co widzimy, ale warstwa dźwiękowa również jest szalenie ważna. Dialogi, muzyka, wszelkie efekty – warto chłonąć je w pełni dzięki wysokiej jakości. Obecnie można kupić telewizory, które na to pozwalają, choć nie tylko od nich to zależy.

Jeśli wybieramy dziś telewizor, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy obsługuje on cyfrowe formaty obrazu i dźwięku. Konkretnie chodzi o wbudowane dekodery DVB-T dla cyfrowej telewizji naziemnej i DVB-C dla cyfrowej telewizji kablowej. Przejście z technologii analogowej na cyfrową wniesie sporo zmian zarówno do wizji, jak i fonii. Dźwięk zakodowany cyfrowo jest czystszy, wolny od zakłóceń. Znacznie lepiej brzmi odsłuchiwany na zestawie kina domowego, co dla audiofilów ma spore znaczenie.

Także jakość dźwięku samych telewizorów jest coraz lepsza, ponieważ są w nich montowane świetne głośniki. Droższe modele współczesnych odbiorników LCD LED często mają pod obudową nagłośnienie, które jakością nie odbiega od tego jakie znaleźć można w solidnych zestawach Hi-Fi, które znajdziesz w Salonach Audio-Video (http://www.tophifi.pl/). Znaczenie mają również złącza multimedialne, zarówno audio jak i wideo, za pomocą których można uzyskać bardzo ciekawe efekty. Mamy tu na myśli zarówno przesyłanie obrazu i dźwięku ze źródeł zewnętrznych na telewizor, jak i odwrotnie.