Dźwiękowa przygoda z tabletem

Kolejna bardzo rozpowszechniona kategoria przenośnych urządzeń multimedialnych, które także mogą nas zaskoczyć ciekawymi możliwościami w zakresie dźwięku, to tablety. Aktualnie na rynku jest ich całe mnóstwo – różnią się wielkością, parametrami technicznymi oraz ceną. Tablet sam w sobie jest mobilną odpowiedzią na globalną popularność i powszechność komputerów. Tak jak laptop wniósł peceta na poziom nie znanej wcześniej poręczności i mobilności, tak tablety poszły o krok dalej, dodając do tego wygodę obsługi z pomocą ekranów dotykowych. Dziś zakup takich urządzeń nie jest specjalnym wysiłkiem finansowym, z czego korzystają miliony ludzi.

Zróżnicowanie w zakresie funkcji i cech technicznych pociąga za sobą także różnice jakościowe. Widać je zwłaszcza wtedy, gdy porównujemy tanie tablety ze znacznie droższą konkurencją. Układy odpowiedzialne za sygnał audio w tanich modelach nie sprostają oczekiwaniom audiofilów, czemu ciężko się dziwić. Jednak te droższe tablety są w stanie zaskoczyć pozytywnie i cieszyć wspaniałym dźwiękiem na słuchawkach, a także z wykorzystaniem mobilnych głośników. Należy tylko z uwagą je wybierać.

Stosunkowo niewiele możemy oczekiwać od głośników wbudowanych w te urządzenia, ponieważ mają one słabą moc muzyczną i są bardzo często pojedyncze, więc nie mamy nawet stereo. Znajdą się rzecz jasna chlubne wyjątki, jednak mocniejsze nagłośnienie o szerszym paśmie przenoszenia wymaga znacznie droższych podzespołów i wyższego zużycia energii. Dlatego dość wąska grupa konsumentów w takie tablety inwestuje.